Okolica

Z naturą w tle

Rawska Ósemka to wyjątkowy i niepowtarzalny szlak turystyczny w kształcie cyfry „8”, łączący największe atrakcje turystyczne Krainy Rawki. Przebiegające tu drogi nr 72 i 8 zapewniają dobry dojazd od strony Warszawy, Łodzi i Katowic.

Trasa wiedzie przez liczne wsie i miasteczka, łącząc zabytki architektury sakralnej, pałacowej i dworskiej, unikalne atrakcje przyrodnicze oraz pomniki przyrody nieożywionej. Tak duże urozmaicenie sprawia, że każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego. Szlak „Rawska Ósemka” rozpoczyna się i kończy w miejscowości Babsk.

Warto zobaczyć m.in.: zespół dworski z pocz. XIX w., klasycystyczny kościół p.w. Św. Antoniego Padewskiego, zabytkowy grobowiec Konstancji Gładkowskiej, muzy i wielkiej miłości Fryderyka Chopina. W porze jesiennej w Szkole Podstawowej w Babsku, od 14 lat odbywają się coroczne Koncerty Chopinowskie.

Będąc w tej niewielkiej wsi należy zobaczyć m.in.: murowany kościół parafialny wzniesiony w latach 1923 – 1924, stary młyn wodny, jak również zabytkowe kapliczki oraz wczesnośredniowieczne grodzisko.

Obowiązkowym przystankiem jest Pałac w Rossosze. Jest to niezwykle malowniczy obiekt, który został zbudowany w 1828 roku. Od 1977 roku znajduje się na liście zabytków.

Chociaż na kilka minut warto zatrzymać się w tej miejscowości, gdzie podziwiać można drewniany kościół p.w. św. Stanisława Biskupa z lat 1550 – 1558.

W miejscowości docieramy do stacji kolei wąskotorowej. Przy dworcu znajduje się plac, pozwalający na pozostawienie samochodu, i kontynuację podróży zabytkową wąskotorówką. Kolejnym przystankiem jest Zamek Książąt Mazowieckich. Zamek ten był siedzibą Książąt Mazowieckich, później więzieniem stanowym i skarbcem podatku kwarcianego. Niestety wielokrotnie niszczony popadał w ruinę. Dalsza trasa wycieczki prowadzi do XVIII w. kościoła p. w. św. Pawła od krzyża, a następnie do rynku, gdzie warto zwrócić uwagę na zespół klasztorny o. Jezuitów.

We wsi możemy zobaczyć zabytkowy młyn wiatrowy.

We wsi na uwagę zasługuje kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzniesiony w latach 1520 – 1544. W przedsionku kościoła można zobaczyć kość mamuta, wykopaną w trakcie budowy świątyni. Miejscowa legenda głosi, że gdy kość się rozpadnie, nastąpi koniec świata. Z kolei w północną ścianę kościoła wmurowano pocisk artyleryjski, który doprowadził do zniszczenia świątyni w 1915 roku. Nieopodal znajduje się również stary młyn wodny.

W tej malowniczej wsi warto zobaczyć murowany, neogotycki kościół parafialny p.w. św. Trójcy, wzniesiony w 1856 roku.

We wsi warto zobaczyć kościół p.w. Nawiedzenia NMP w stylu barokowym, wzniesiony w 1764 roku. W tym miejscu znajduje się przewężenie naszego szlaku. Zmęczeni podróżą mogą korzystać z łącznika by poprzez stację kolei wąskotorowej Pągów, młyn wodny w Wólce Lesiewskiej oraz zabytkowy park dworski w Ossie, dojechać z powrotem do Babska.

Miasto o 760 letniej tradycji, w którym kończy bieg Rogowska Kolej Wąskotorowa. W Białej Rawskiej zachowany jest dawny układ urbanistyczny miasta, gotycki kościół p.w. Św. Wojciecha – Sanktuarium Matki Boskiej Miłosiernej. Godna uwagi jest również klasycystyczna synagoga z połowy XIX wieku oraz zespół pałacowo – parkowy w stylu romantycznym.

We wsi znajduje się zabytkowy zespół pałacowo – parkowy. Pałac to neorenesansowy obiekt wzniesiony w 1873 roku, według projektu znanego architekta Henryka Marconiego otoczony parkiem z początku XIX wieku. W pałacu mieści się elegancka restauracja i hotel. Na przeciwko są stawy rybne, gdzie często można nabyć świeże ryby.

Tutaj odnajdziemy pobenedyktyński kościół, dzwonnicę oraz plebanię. W pobliżu zespołu kościelnego stoi murowany, parterowy dwór. W sąsiedztwie – zabytkowa aleja modrzewiowa, w tym również modrzew o obwodzie 3,5 metra. Nieopodal znajduje się również młyn wodny.

Jadąc dalej powtórnie przecinamy drogę krajową E67 (8) i docieramy do Woli Pękoszewskiej z jej dworem z 1823 roku oraz parkiem z zabytkowym drzewostanem.

Kierując się na Stary Łajszczew skręcamy w lewo na Jeruzal, by podziwiać murowany kościół p.w. Podwyższenia Krzyża, wzniesiony w 1718 roku w stylu barokowym oraz pobliską kaplicę „Ganca”, z 1626 roku. Ostatnim punktem naszego szlaku jest dwór oraz park dworski w Lisnej. Ostatni odcinek szlaku łączy Lisną z Babskiem zamykając pętlą zabytki Krainy Rawki.

We wsi znajduje się zabytkowy zespół dworski oraz pozostałości parku krajobrazowego z końca XIX stulecia. Z podobnego okresu pochodzi zespół dworski w pobliskiej wsi Rylsk Duży.

0 +
Lat doświadczenia
0 +
Zorganizowanych wydarzeń
0 +
Hektarów parku
Zorganizuj wymarzone wydarzenie w Pałacu Chojnata

Współpraca

Zapraszamy Cię do kontaktu. Impreza okolicznościowa, konferencja,
spotkanie z przyjaciółmi czy po prostu odpoczynek?

Call Now Button